Executarea a 2 titluri executorii in privinta unor persoane care au parasit teritoriul RM

23 июля 2019 65

Cum pot obtine executarea a 2 titluri executorii definitive de la persoane care au parasit teritoriul RM, neavand un loc stabil in UE? Este vorba despre pensia alimentara a unui copil caruia i-a fost omorat (din culpa) unicul parinte.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
In raport cu alte țări, e vorba de recunoaștere a titlului in țara unde se află debitorul, si transmiterea spre executare și urmărire locală.
Instituția executării din MD nu are putere în afara teritoriului MD.

23 июля 2019