Executor judecătoresc

14 марта 2019 68

Bună ziua. Rog mult să mă ajutați în rezolvarea unei probleme. Mama mea are de achitat niște datorii. Ea achită lunar cât poate, minimum fiind de o mie lei, însă executorul insistă că asta e foarte puțin și dacă nu va achita mai mult, îi va pune interdicția de a părăsi țara și se vor adresa în instanță, apoi la procuratură. Spuneți-mi, vă rog, cât e de real ceea ce zic ei? Dacă cineva este dispus să ne ajute, putem lua legătura și ne întâlnim. Vă mulțumesc mult!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna,

Interdicția de părăsire a țării se aplica doar de către instanta de judecată iar pentru aceasta debitorul este citat să participe la proces.

Atragerea debitorului la răspundere penală este posibila doar în cazul în care acesta se eschivează de la executarea hotărârii sau acționează cu rea credință în sensul creării de... mai detaliat impedimente în procedura de executare, ascunzînd bunurile sale, veniturile etc, și numai după ce este mai întâi atras la răspundere contravențională.

14 марта 2019