Executorul imi spune ca va scoate apartamentul de vanzare

27 марта 2019 131

Buna ziua. Am dat apartamentul unor rude sa locuiasca cu conditia ca vor achita serviciile comunale. Ei insa au acumulat datorii pentru caldura. Acum executorul imi spune ca va scoate apartamentul de vanzare. Spuneti-mi: au acest drept, daca apartamentul este privatizat?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Cristina,
Achitați datoriile altfel executorul va organiza licitație și va scoate bunul la vânzare pentru a stinge datoriile, a acoperi toate cheltuielile de organizare a licitației, onorariul acestuia, taxele și spezele de procedură.

După ce achitați datoriile inclusiv toate cheltuielile puteți acționa în regres rudele și solicita încasarea acestei sume de... mai detaliat la rudele care au locuit acolo.
Ați putea avea o problemă sub aspectul provarii faptului ca aceștia au locuit, în acea locuință și erau obligați sa achite dacă, nu ați avut încheiat cu aceștia un contract.

27 марта 2019