Executorul judecatoresc are dreptul sa sustraga bani de pe cardul social?

29 октября 2022 66

Buna ziua. Executorul judecatoresc are dreptul sa sustraga bani de pe cardul social? Cand sunt mai multe sechestre de la diferiti executori, dar banii sunt sustrasi de un singur executor, acesta ii imparte si la ceilalti?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Liuda,executorulnu este în dreptsă rîdice banii de contul social,el a dat dovadă, că a încălcat Codul de executare Articolul 110. Veniturile care nu pot fi urmărite
Nu pot fi urmărite următoarele venituri ale debitorului:
... mai detaliat a) sumele plătite în legătură cu deplasarea în interes de serviciu, cu transferul, cu angajarea sau cu trimiterea la muncă în altă localitate, plata suplimentară pentru lucrul legat de deplasări frecvente;
b) indemnizaţiile plătite mamelor cu mulţi copii sau mamelor singure;
c) pensiile de întreţinere;
d) indemnizaţia unică acordată la naşterea copilului şi indemnizaţia lunară acordată pentru creşterea copilului pînă la vîrsta de 3 ani;
e) indemnizaţiile de deces şi de ajutor de deces;
f) sporurile pentru muncă în condiţii grele sau vătămătoare;
g) indemnizaţiile de eliberare din serviciu;
h) indemnizaţiile persoanelor care au avut de suferit de pe urma avariei de la C.A.E. Cernobîl;
i) pensia de urmaş stabilită părintelui sau tutorelui (curatorului) pentru copii;
j) compensaţiile nominative;
k) alocaţiile sociale de stat;
l) partea pensiei în mărimea cuantumului minim garantat al salariului în sectorul real, cu excepţia cazurilor de încasare a pensiei de întreţinere.
În cazul gat DVS sunteți în drept să-i atenționați executorului, că dacă el n-o să întoarcă banii, DVS sunteți în drept săapelați lapolițiecu o cererepentru a fi tras la răspunderepenală,conform Codului penal Articolul 327. Abuzul de putere sau abuzul de serviciu

(1) Folosirea intenţionată de către o persoană publică a situaţiei de serviciu, dacă aceasta a cauzat daune în proporţii considerabile intereselor publice sau drepturilor şi intereselor ocrotite de lege ale persoanelor fizice sau juridice,

[Art.327 al.(1) sintagma „intereselor publice sau” declarată neconstituțional prin HCC33 din 07.12.17, MO27-32/26.01.18 art.4; în vigoare 07.12.17]

se pedepseşte cu amendă în mărime de la 650 la 1150 unităţi convenţionale sau cu închisoare de pînă la 3 ani, în ambele cazuri cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 2 la 5 ani.
Eu sunt desponibil să vă ajut pentru aîntocmi o așa cerere la poliție, apelați la viberul e pe telefonul +37368669950.

30 октября 2022