Executorul judecătoresc îi apără interesele debitorului

27 ноября 2018 99

Buna seara! În martie 2018 am depus cerere la executorul judecătoresc ca sa se incasese de la fostul soț pensia alimentară pentru 1,5 ani. Până în momentul de față acesta nu a făcut nimic, doar ne hraneste cu promisiuni. Din câte am înțeles de la executor, acesta a trimis documentele executorii debitorului, au trecut deja 15 zile și iarasi nu avem niciun rezultat. Mai mult, executorul mă sună din numele debitorului și mă roagă să fiu de acord cu jumătate din suma pensiei și îi găsește justificare în toate acțiunile debitorului. Pot să schimb alt executor judecătoresc, dacă acesta a întreprins careva documente executorii?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Aveti acest drept.
In temeiul art. 32 alin. (1) Cod de Executare depuneti o cerere motivata la actualul executor, privind strămutarea documentului executoriu la orice alt executor din circumscripția teritorială respectivă.

27 ноября 2018