Executorul judecatoresc imi cere sa-i achit in avans cheltuielile de executare

23 февраля 2023 47

Buna ziua. Executorul judecatoresc, la care am depus titlul executoriu pentru incasarea pensiei alimentare, mi-a comunicat ca trebuie sa achit 720 lei pentru avansarea cheltuielilor de executare si doar dupa ce primeste confirmarea platii imi va raspunde ce masuri a intreprins. E corect asa? Nu am dreptul sa solicit informatii pe cazul meu pana nu achit?

Jurist comments 2

  • Адвокат

Norme juridice găsite din Codul de executare:

(7) De obligaţia avansării taxelor pentru efectuarea din oficiu a actelor executorului judecătoresc sînt scutiţi creditorii conform documentelor privind:

a) încasarea pensiei de întreţinere;

(5) Executorii judecătoreşti pot negocia avansarea totală sau parţială a onorariului de către creditor, nu însă şi să condiţioneze punerea în executare... mai detaliat a documentelor executorii de achitarea anticipată a onorariului.

23 февраля 2023
Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua. Nu sunt conforme acțiunile executorului.
Vă sugerez să trimiteți o cerere în scris către executor prin care să solicitați informații despre acțiunile întreprinse pe dosar. De asemenea, trebuie să aveți dovada înregistrării cererii.
Executorul e obligat să vă transmită un răspuns.

Ulterior, puteți contesta.

23 февраля 2023