Executorul m-a dat în judecată pentru a fi dat în căutare

4 декабря 2018 136

Executorul m-a dat în judecată pentru a fi dat în căutare, deoarece m-am eliberat de la lucru şi n-are de unde sa-mi oprească datoria. De nevoie că imi oprea tot salariul, am fost nevoit să plec după hotare. S-a pronunţat încheierea că sunt dat în căutare şi această sarcină este pusă inspectoratului de poliţie teritorial, cu dreptul de a ataca cu recurs la Curtea de Apel. Ce poate să întreprindă poliţia? Ce înseamnă recurs, cum se scrie? Pot să-l trimit prin postă electronică? Ajutaţi-mă, vă rog?

Jurist comments 3

  • Юрисконсульт

Bună ziua,
Măsura înaintată de executorul judecătoresc se referă la încasarea datoriei de la Dvs. în baza unui document executoriu. Prin urmare, atât timp căt Dvs. a-ţi părăsit locul de muncă, creditorul nu mai are de unde să primească creanţa cuvenit. Aşadar, atât timp cît nu posedaţi bunuri sau alte... mai detaliat surse remunerabile, această măsură are drept temei încasarea datoriei Dvs. din natura unor remuneraţii de rea credinţă(obţinerea remuneraţiilor de peste hotare), pusă în sarcina Inspectoratului de Poliţie Teritorială.
Hotârea în cauză poate fi atacată cu recurs de Dvs.
Recursul e o cale extraordinară de atac prin care persoana vizată într-un proces de judecată nu este de acord cu una din deciziile instanţei de judecată, în cazul acesta este hotărârea. Recursul poate fi întocmit de Dvs. şi depus Curtei Supreme de Justiţie, dar ca o recomandare ar fi necesar să va adresaţi unui jurist pentru oferirea asistenţei juridice.

4 декабря 2018
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Încheierile se ataca doar cu recurs la Curtea de Apel ci nu la Curtea Supremă de Justiție.

4 декабря 2018
  • Юрисконсульт

Pardon, exact, ai dreptate.

4 декабря 2018