Exista "revizuirea hotararii de judecata" si ce e asta mai exact?

24 января 2019 112

In 28.11.2017 devenim proprietari ai unui apartament (in contract scrie doar ca este lipsit de litigii, nimic despre datorii). In 10.05.2018 primim o instiintare de la judecata pe numele vechiului proprietar, pentru achitarea unei datorii de 16.000 lei fata de Termoelectrica. Am mers la Termoelectrica, luam si copia hotararii de judecata unde scrie ca de la xxx urmeaza sa se incazeze suma de bani. Deci, sa nu ne facem griji, ca datoria nu este a noastra. Recent, am dorit sa instalam incalzire autonoma si sa ne debransam de la incalzirea centralizata. Cei de la Termoelectrica ne dau refuz pe motivul ca avem datorii. Ne-au zis ca ei au dreptul sa revizuiasca hotararea de judecata si sa puna datoria pe numele nostru si abia dupa ce achitam, obtinem debransarea oficiala. Au acest drept? Intrebarea este au ei dreptul la aceasta revizuire si ce presupune ea? Si, ok, achitam datoriile care sunt, dar daca deja este hotarare pe persoana, au dreptul sa le atribuie noua? Ei au zis ca daca era hotararea si apoi cumparam apartamentul era o situatie, dar asa daca mai intai am cumparat si apoi este hotarirea, noi suntem obligati sa achitam. Cine are dreptate? Multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua Dna Ana,

Termoelectrica ar putea depune cerere de revizuire, însă, consumul de gaze naturale a avut loc în perioada când proprietar al bunului imobil era o altă persoană. În cazul în care Termoelectrica declară revizuire trebuie să depuneți referință la cererea de revizuire, să invocați acest fapt, să anexați... mai detaliat la referință copia la contractul de vânzare-cumpărare, copia extrasului din Registrul bunurilor imobile.

25 января 2019