Exista temei de contestare a porocesului-verbal contraventional daca amenda aplicata este in afara limitelor indicate de legislatia in vigoare?

17 мая 2021 16

Buna ziua. Mi-a fost intocmit un proces-verbal contraventional in temeiul art. 240.1 CC “Nerespectarea de către conducătorul de vehicul a indicatoarelor rutiere de prioritate, a indicatoarelor de interzicere şi de sens obligatoriu”. Agentul constatator pretinde ca as fi neglijat indicatorului de sens obligatoriu inainte si virare la stanga cu intoarcere pe sectorul respectiv, dar nu mi-a prezentat nicio proba. Mi-a spus ca daca recunosc fapta imputata, amenda va fi 25% daca e achitata in 72 ore. Am cazut de acord si am semnat procesul-verbal. Mai tarziu am observat ca in acesta este indicata amenda 375 lei (7,5 u.c.), ceea ce este in afara limitelor prevazute de lege, acestea fiind 750-1500 lei. Respectiv, agentul constatstor trebuia sa scrie in proces 750 lei si eu sa achit 375 in 72 ore. Este acesta un motiv de nulitate a procesului-verbal?

Jurist comments 1

  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Agentul constatator corect a indicat 50 % din 750 lei atunci cind recunoașteți vina. Dvs. urmează să achitați 50% din 375 lei în 72 ore, adică 187,5 lei sau 25% din 750 lei care la fel este 187,5 lei.

18 мая 2021