Există vreo modalitate de a nu plăti polița de asigurare medicală pentru un angajat din domeniul bugetar?

26 августа 2021 30

Bună ziua. Activez în două școli și în ambele achit polița de asigurare medicală. Anual se primeste în jur de 12.000 lei. Nu mă adresez la medic, decât atunci când trec controlul medical, dar și atunci mă adresez la instituții medicale private, deci achit din buzunar. Nu am nevoie de polița aceasta de asigurare medicală și aș dori sa aflu dacă există vreo modalitate legală de a nu achita din salariu, dar a o procura la reducere, de exemplu la inceput de an. Mulțumesc!

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna d-na Tatiana, trebue să aduceți la cunoștință administrația instituției, precum că DVS ați făcut rost de polița medicală și o prezenți în copii la administrație, ca ei să facă remanieri în contabilitate, ca să nu fie reținută banii pe așa document.

28 августа 2021
  • Юрисконсульт

Ca atare DVS nu puteți să vă refuzați de poliță, este obligatorie, dar o să fie o,kei dacă o să vă adresați la KNAS-l din refgiunea unde vă aflați pentru a fi consultată.

28 августа 2021