Exmatriculare din instituția de învățământ

25 февраля 2021 22

In timpul unui campionat, am deconectat soneria de la alarma incendiară. Alarma în instituție nu s-a pornit. La consiliul pedagogic au discutat această chestiune și au decis să mă exmatriculeze din instituția de învățământ. Pot fi exmatriculat pentru așa ceva? Sistemul funcționează, nu l-am deteriorat. Ce să fac?

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Адвокат

Trebuie să studiaţi dacă conform Regulamentului instituţiei de învăţămînt această faptă constituie temei de exmatriculare. Mai există posibilitatea de contestare a Ordinului sau Dispoziţiei de exmatriculare.

26 февраля 2021