Explicatie la calcularea salariului de bază

30 ноября 2019 148

Bună ziua. Doresc să primesc o consultație referetor la calcularea salariul meu de bază. Activez ca maistru-instructor la Școala Profesională din or. Florești. Sunt maistru la specialitatea conexă ”Electrician electronist auto. Mecanic auto”. Sunt absolvent al UTM in anul 1993 la specialitatea ”Inginer mecanic în gospodăria auto”. Calculele salariului mi-au fost explicate în felul următor: 50 (clasa la maistru-instuctor) -5 clase (pentru ca nu am studiile pedagogice) +5 clase (gradul didactic II) +2 clase (vechimea in muncă în pedagogie 4 ani) +2 clase (șeful catedrei metodice) = 54 clase de salarizare. Va rog să-mi explicati dacă a fost corect să-mi scadă 5 clase de salarizare pentru că nu am studii pedagogice? Va mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Conform art. 12 alin. (9) din Legea 270/2018 privind sistemul unitar de salarizare in sectorul bugetar:
Persoanele care nu au absolvit nivelul necesar de studii pentru ocuparea funcţiei beneficiază de salariul de bază, prevăzut de prezenta lege pentru aceste funcţii, redus cu 5 clase de salarizare... mai detaliat succesive.

1 декабря 2019