Facturi pentru un garaj strain

9 августа 2021 20

Buna ziua. Recent am procurat un apartament. Cu imobilul dat nu sunt probleme, dar pe facturi imi vin spre achitare si serviciile pentru un garaj din blocul nostru, garaj care nu-mi apartine si care nu a fost inclus in contractul de vanzare-cumparare. Am vorbit cu fosta proprietara, care cunoaste aceasta situatie si m-a sfatuit pur si simplu sa nu achit taxele pentru deservirea garajului. Eu insa planific sa limpezesc situatia si vreau sa ma adresez institutiei responsabile pentru astfel de cazuri. Care institutie ar fi competenta in acest caz pentru solutionarea "erorii". Nici administratorul blocului nu stie al cui este garajul si nici fosta proprietara a apartamentului. Va multumesc pentru receptivitate.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Prezentațivă la furnizor cu contractul de V-C și comunicațile că dvs sunteți noul proprietar al apartamentului iar garajul indicat în factură nu vă aparține, prin urmare să radieze pe viitor costurile din factură cu privire la acesta.

10 августа 2021