Fapta penală se radiază din cazier?

9 января 2021 58

Persoana a fost prinsa beata la volan. S-a deschis dosar penal, însă se apropie termenul de clasare. Ce trebuie de facut ca fapta sa se radieze din cazierul judiciar?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna d-na Nadea, cînd prourorul se v-a pronunța asupa cauzei penal, DVS puteți să-l rugați să prezinete un așa documente fișa 1.1 la poliție, unde este un colaborator de poliție, care duce evidența la cauzele penal pornite și mai apoi clasate.Mai este o variantă, DVS faceți rost de ordonanță și... mai detaliat cu ștampila umedă, vă deplasați la Centru, unde se elibereze cazierul juridic de la MAI și prezentați, că cauza penală este clasată și faceți rost de cazier juridic curat.

9 января 2021