Fiica de profesoara

18 октября 2018 59

Fiica profesoarei insulta colegii si profesorii. 30 de elevi din 34 au semnat o plangere ca nu vor sa invete cu ea. Ce se poate de facut? Mama ei refuza sa rezolve problema si multi profesori, chiar si directoratea, inchid ochii la comportamentul ei.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
În asemenea cazuri, părinții pot depune o plîngere la poliție pe acțiunile jignitoare sau insulte, parintele copilului urmînd a fi tras la răspundere contravențională conform
Articolul 63. Neîndeplinirea obligaţiilor de întreţinere, de educare
... mai detaliat şi de instruire a copilului
(1) Neîndeplinirea sau îndeplinirea necorespunzătoare de către părinţi sau de către persoanele care îi înlocuiesc a obligaţiilor de întreţinere, de educare şi de instruire a copilului
se sancționează cu amendă de la 6 la 15 unități convenționale sau cu muncă neremunerată în folosul comunității de la 15 la 25 de ore.

La plîngere cel mai bine să vă alăturați mai mulți pentru a avea mai mare credibilitate, totodată anexați copii a plîngerii elevilor.
Folosiți acest instrument ori de cîte ori e nevoie.

19 октября 2018