Filmarea poliţiştilor/a legitimaţiei lor de serviciu

20 марта 2021 121

Salutare, stimaţi jurişti! Activitatea şi exercitarea funcţiei de poliţist (funcţionar public cu statut special) este deschisă şi publică. Având în vedere că în exercitarea funcţiei au drepturi şi obligaţii, cetăţeni au voie să-i filmeze în persoană, dar şi legitimaţia de serviciu în exerciţiul acestei funcţii (în momentul muncii). Referitor la legitimaţie, poate polițistul să invoce că conține date cu caracter personal şi să-mi interzică să filmez acest document? Legislaţia altor state vine cu o claritate în acest sens, filmarea legitimaţiei se permite, dar se interzice difuzarea acestor date fără acordul prealabil. Dvs. ce ziceţi? Şi cât de clară este legislaţia noastră? Mulţumesc.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna dl. Timofei, ai dreptate tu poți să fotografiezi legitimația polițistului, dar nici-un polițist n-o să-ți prezinte pentru așa ceva. V-a fi normal, dacă tu o să-i fixezi datele lui într-un blocnot sau agendă datele lui și dacă mai are jitorunl lui, unde sunt indicate un număr din vre-o... mai detaliat cîteva cifre. Ai să mă întrebi pentru ce ? Ești în drept să depui o plîngere la organul superior la acțiunele ilegale a polițistului, cu indicarea datelor fixate și locul unde a avut loc și v-a fi o,kei pentru așa polițist.

21 марта 2021