Firma in insovabilitate

3 марта 2020 87

Buna! Am o firmă de construcții care acum este în proces de insovabilitate. Sunt dator la o altă firmă care m-a dat în judecată, acum aflu ca sunt dator și la fisc cu 1.700.000 de lei, firma nu activat 2 ani. Nu inteleg de unde, contabilul spune că nu are de unde sa fie această datorie la Fisc. Un sfat, va rog, ce trebuie să fac?

Jurist comments 2

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Dacă este pornit procesul de insolvabilitate, Fiscul urmează să înainteze o cerere de admitere a creanțelor în care să prezinte toate calculele, documentele ce probezează această datorie.

Dumneavoastră sunteți in drept să depuneți o contestație.

Astfel, se va examina de către instanța de insolvabilitate exact ca în cadrul unui proces judiciar obișnuit.

3 марта 2020
  • Юрисконсульт

Bună ziua Eduard,

Posibil sunt penalități pentru întîrzierea în achitarea unor plăți fiscale (taxe, impozite) calculate în baza art. 228 Cod Fiscal RM. Firma Dvs este plătitoare de TVA?

4 марта 2020