Fondarea unei întreprinderi

10 декабря 2020 26

Bună ziua. În cazul în care am dat la divorț câteva luni în urmă, pot deschide o întreprindere individuală sau un SRL fără ca fostul soț să aibă vreun drept asupra acesteia? Chestia e că nu se știe cât va dura procesul, dar oportunitatea de a deschide o afacere există acum, la momentul de față! Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Casatoria se consideră desfăcută la data cînd intră în vigoare hotărârea judecătorească.
Ulterior, dacă soțul va afla ca SRL a fost deschis în timpul căsătoriei, va fi în drept să inițieze un proces de partajare a averii.
Ideal ar fi ca fondatorul SRL-ui să fie unul din părinți, iar Dvs. administrator.

11 декабря 2020