Fondator sau cofondator al unei SRL

15 декабря 2018 431

Buna ziua. Lucrez intr-o companie in domeniul IT ca angajat programator. De la o vreme am inteles ca trebuie sa devin si eu parte administrativa din aceasta companie pentru ca am fost baza de la inceput al acestei companii si viitorul companiei depinde de mine. Adica ma refer sa am si eu o cota parte din profitul companiei. Partenerul, adica directorul general al companiei propune sa avem o intelegere intre noi fara ceva legal in care sa figureze si numele meu. Eu sunt un pic confuz. Cum se procedeaza in asa caz? Trebuie sa devin cofondator sau cum? Cine ridica dividentele? Ce ar trebuii sa intreprind acum ca pe viitor sa nu fie irosita toata munca mea in zadar si sa raman cu statut de angajat? Va multumesc.

Jurist comments 3

  • Юрисконсульт

Bună ziua Jared,

Vă rog să mă contactați pentru a vă oferi un răspuns desfașurat la întrebările de mai sus.

15 декабря 2018
Cristian Papanaga
  • Адвокат

1. Distribuirea profitului net al societatii este doar de competenta adunarii generale a asociatilor.
2. Adunarea generala a asociatilor este formata din asociatii srl-ului. Trebuie sa deveniti asociat, dar nu fondator. Fondatorii sunt cei care au calitatea aceasta pana la inregistrarea soicetatii. Dupa inregistrare fondatorii devin asociati.
3. Dmn. daca nu... mai detaliat sunteti asociat al srl-ului nu sunteti in drept sa pretindeti la profitul societatii. De aceea, intelegerea cu dir. general nu poate sa influenteze repartizarea. Decizia nu o luati dmn in cadrul adunarii.
4. Orice alte plati suplimentare le veti putea obtine doar in calitatea de salariat, daca nu deveniti asociat.
5. Asociat cu drepturi depline deveniti doar dupa ce se inregistreaza modificarea componentei asociatilor la Agentia Servicii Publice ( Departamentul inregistrare si licentiere a unitatilor de drept).
6. Modificarea privind dobîndirea părții sociale va fi operată în Registrul de stat al persoanelor juridice la prezentarea actului juridic de înstrăinare autentificat notarial.

15 декабря 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Jared,
In suplinire celor menționate de către colegi țin să vă informez că contractul de vânzare-cumpărare a cotei părți de participare la capitalul social trebuie sa fie încheiat la notar.
Asigurați-vă din timp ca societatea nu are restanțe la plata taxelor și impozitelor, salariilor către salariați, nu are careva datorii față... mai detaliat de terțe persoane.
Consultați un avocat în prealabil pentru a fi informat pe deplin și chiar pentru a va asista la negocierea și încheierea tranzacției date.

16 декабря 2018