Fondatorul Fundatiei poate fi Administrator (Director Executiv) al Fundatiei?

22 августа 2020 45

Buna ziua. Fundatia noastra a fost inregistrata din 2002 la primarie, activeaza de multi ani cu angajati si conturi bancare. Anul trecut primaria nu a transmis dosarul nostru la ASP ca sa inregitreze pentru ca l-a pierdut. Noi recent am restabilit actele la ASP, dar pentru a le inregistra la ASP trebuie sa modificam statutul si actele (procese-verbale), sa formam noul consiliul de administrare, deoarece este totul expirat. Intrebarea noastra este daca poate fondatorul sa fie Administrator (Director Executiv), avand in vedere ca in primul proces-vebal Consiliul de administrare l-a ales ca Administrator ca sa reprezinte Fundatia la organele de stat. Multumim mult.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
Nu exista nici o interdictie in lege, in ceea ce priveste posibilitatea ca Administratorul sa fie si Fondator.
Totusi, din punct de vedere al guvernantei corporative, s-ar putea ca Fondatorul care este si membru al Consiliului, sa nu poata fi Administrator.

23 августа 2020