Fosta nora nu ne permite s-o vedem oppe nepotica

20 декабря 2019 29

Buna! Ce putem face in cazul cand fosta nora nu permite ca noi, bunicii, s-o vedem pe nepotica de 8 anisori, pe care a scos-o din tara acum 4 ani fara acordul tatalui, care achita regulat pensia alimentara? Nici tatalui nu-i permite sa o viziteze. Cum sa procedam corect?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,

În cazul în care aceasta este peste hotare cu copilul fără acordul tatălui și nu permite acestuia și rudelor să vadă copilul minor poate fi pornită procedura administrativă de răpire internațională a copilului minor.

Mai jos vă atașez link cu informație mai detaliată:
https://www.bizlaw.md/2017/07/17/rapirea-internationala-a-copiilor-de-catre-unul-dintre-parinti

21 декабря 2019