Fostul concubin vrea sa se dezica de copil

25 февраля 2020 143

Buna! Fostul concubin vrea să se dezică de copil. El trăiește în altă țară, are familie. Copilul poarta familia mea, nu primim pensia alimentara de la el pentru ca nu avem nevoe. El mi-a trimis o scrisoare de la notar ca el vrea să se dezică de copil. Ca sa-l decad din drepturile parintesti cu această foaie trimisă de el, trebuie sa ma adresez in instanța de judecată?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Da, din păcate, pentru decăderea din drepturi părintești e nevoie de a adresa cu acțiune în judecată, este unica posibilitate prevăzută de lege.
O simpla declarație a soțului nu va constitui temei pentru instanță.
Părinţii pot fi decăzuţi din drepturile părinteşti dacă:
a) se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de... mai detaliat la plata pensiei de întreţinere;
b) refuză să ia copilul din maternitate sau dintr-o altă instituţie curativă, educativă, dintr-o instituţie de asistenţă socială sau alta similară;
c) fac abuz de drepturile părinteşti;
d) se comportă cu cruzime faţă de copil, aplicînd violenţa fizică sau psihică, atentează la inviolabilitatea sexuală a copilului;
e) prin comportare amorală, influenţează negativ asupra copilului;
f) suferă de alcoolism cronic sau de narcomanie;
g) au săvîrşit infracţiuni premeditate contra vieţii şi sănătăţii copiilor sau a soţului; precum şi
h) în alte cazuri cînd aceasta o cer interesele copilului.

25 февраля 2020