Fostul prieten mă amenință

2 февраля 2023 54

Bună ziua. Fostul meu prieten mă amenință în mediul online, amenințările sunt suficient de grave ca să-mi fac griji. Pot depune o plângere împotriva lui, dacă el în prezent nu se află în țară? În trecut am chemat odată poliția și am depus o plângere și el a fost amendat. Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna ziua Xenia,

Sigur, puteți depune o plângere pe acțiunile persoanei respective, chiar și dacă el se află peste hotare.

3 февраля 2023
Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!
Depuneți o plângere și anexați la cerere dovezile pe care le dețineți (mesajele amenințătoare, etc) + dovada că ați mai depus anterior o plîngere și el a fost sancționat, însă sancțiunea nu i-a corectat comportamentul.

3 февраля 2023