Fostul sot a mintit la judecata ca nu a lucrat niciodata

13 февраля 2019 93

Fostul sot a mintit la judecata ca nu a lucrat niciodata si n-are de unde plati pensia alimentara pentru copilul minor, insa judecatorul l-a obligat sa plateasca 1.100 lei/luna, cu toate ca am prezentat contractul sau de munca din Germania in original si extrasul din salariul lui timp de 6 luni din Germania in original. Pana in ziua de azi el lucreaza in Europa official cu pasaport romanesc si plateste o pensie de nimic, fiind la curent ca eu cu copilul locuim in Franta de cativa ani, si doar cantina de la gradinita ma costa peste 100€/luna. Cum pot demonstra ca fostul sot lucreaza in Europa oficial? Si oare pot sa-l dau in judecata pe faptul ca a mintit in fata judecatorului doar pentru a nu plati pensia alimentara pentru copilul sau?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Corina,

În cadrul examinării cauzei, la faza pregătirii cauzei pentru dezbateri ați putea solicita reclamarea probelor sau solicitarea unei comisii rogatorii peste hotare în tara unde a lucrat, indicând direct autoritatea, care poate oferi informația sau atrageți ca intervenit accesoriu fostul/actualul lui angajator și cereți obligarea prezentării informației de rigoare.
Asemenea... mai detaliat proceduri durează foarte și foarte mult timp!

Cu regret, instantele judecătorești sunt foarte reticente în aplicarea diverselor convenții în materie de drept privat, precum și la examinarea cauzelor civile cu elemente de extraneitate per ansamblu.

15 февраля 2019