Fostul sot, cetatean turc, ma hartuieste ca imi va lua copilul

8 ноября 2019 67

Buna ziua. Am un copil de 5 ani din casatoria cu un cetatean turc. Divortul a fost pronuntat aici, in Moldova. In urma divortului, s-a decis ca domiciliul copilului sa fie cu mama. Tata a fost obligat sa achite pensie de intretinere, dar nu o face. Vara am fost la el sa se vada cu copilul. Acum ma ameninta cu hartuire fizica si ca va lua copilul fara ca eu nici sa stiu, pe vacanta sau pe totdeauna. Stie unde locuim. Cum sa procedez, ce sa fac? Politia a inregistrat plangerea. Cum sa procedez ca sa nu-mi fure copilul? Ajutor!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Solicita ordonanta de protectie prin instanta de judecata, prin care sa ii fie interzis sa se apropie de locuinta voastra.
Pentru asta ai nevoie de probe ca te ameninta ca va lua definitiv copilul.

21 ноября 2019