Fostul sot de 12 ani nu achita pensia alimentara

21 октября 2019 163

Buna ziua. Daca fostul sot de 12 ani nu achita pensia alimentara, pot trece copilul in familia sotului actual? In acest caz, fostul sot va ramane obligat sa achite pensia alimentara pana la majoratul copilului? Multumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Schimbul familiei nu exonerează tatăl de la plata pensiei alimentare, inclusiv și decăderea din drepturile părintești nu-l scutește de la plata acesteia.

Dvs sunteți în drept să vă adresați în instanța de judecată cu o cerere privind decăderea din drepturile părintești pentru neplata pensiei alimentare timp de 12 ani, totodată... mai detaliat sa solicitați executorului judecătoresc în gestiunea căruia se află titlu executoriu, luare măsurilor necesare fata de tată pentru a încasa sumele de bani pentru toată perioada respectivă.

21 октября 2019