Fostul soț nu achită pensia alimentară

5 ноября 2021 186

Bună ziua. După câte luni restanță la plata pensiei alimentare de către fostul soț îl pot acționa în instanță? Am executor judecătoresc, dar acesta nu îl impune nicidecum să achite și nici nu îmi răspunde la sunete. Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Pentru o reacție din partea executorului urmează în scris să formulați o cerere prin care să solicitați să efectueze un calcul al restanțelor și aplicarea unor măsuri asiguratorii mai aspre dacă celelalte au fost epuizate și nu au dat un rezultat.

Totodată puteți solicita să înainteze o plângere de aplicare... mai detaliat a amenzii contravenționale pentru neexecutarea intenționată a hotărârii de judecată de către debitor și ulterior atragerea acestuia la răspundere penală dacă nu reacționează sub nici o formă.

5 ноября 2021