Fostul soț nu achită pensie alimentară și a păstrat toată averea comună după divorț

25 декабря 2022 127

Bună ziua. Din motiv că eram amenințată de fostul soț, în aprilie 2021 am divorțat fără să pretind la ceva din partea lui. Casa în care am locuit împreună a fost donată fiicei noastre (care încă este minoră) de către socrul meu, dar am investit împreună în reparația și modernizarea acesteia. Acum fostul soț așteaptă ca fiica să împlinească 18 ani și să-i facă donație casa pe numele lui. După divorț, fostul soț a rămas proprietar al unei mașini Mercedes Benz Sprinter și al unui teren de 8 ari în intravilanul unei comune. Eu am rămas cu doi copii minori (de 17 și 15 ani), stîm în chirie la Chișinău și cu un credit pe numele meu, pe care l-am luat împreună cu fostul soț. Acesta nu achită pensie alimentară. Ajutați-mă, vă rog, că nu mă descurc! Ce să fac?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Natalia, trebuie să dai pentru incasarea pensiei alimentare și împărțirea averii, care ați deținut-o și la creditul, care îl dețineți. Puteți apela la viberul meu de pe telefonul +37368669950.

26 декабря 2022