Fostul sot nu achita pensie de intretinere copilului, desi a fost obligat de instanta

13 февраля 2022 212

Buna ziua! Sunt divorțată din 2017. Instanta a stabilit marimea pensiei alimentare pentru copil la 800 lei, deoarece fostul sot nu avea serviciu oficial. De atunci, acesta nu a achitat un leu. Spuneți-mi, va rog, ce pot face ca tatal copilului sa achite pensia? Am auzit ca acum pensia alimentara pentru copil, chiar dacă tatal nu are venituri oficiale, s-a mărit la 2.500 lei. Este adevarat? Mersi mult.

Jurist comments 2

M P
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.

Executorul judecătoresc trebuie să întreprindă măsuri ca să fie achitată suma de către tatăl copiilor.

13 февраля 2022
  • Юрисконсульт

Buna Cristina, vă greșiți, se ea în considerație cât a hotărât instanța 800 lei, colega mea d-na Mihaela v-a orientat corect, trebuie de ” bătut ” în executor, el prost îndeplinește atribuțiile de serviciu. Dau conform Codului de executare Articolul 34. Recuzarea şi abţinerea de la executare... mai detaliat a executorului judecătoresc
(1) Executorul judecătoresc poate fi recuzat dacă:
a) se află cu debitorul sau cu soţul/soţia acestuia în raporturi de rudenie de pînă la gradul al treilea inclusiv sau de afinitate de pînă la gradul al doilea inclusiv;
b) este tutore, curator sau adoptator al debitorului;
c) există un conflict de interese între el şi creditor.
(2) Dacă există temeiurile specificate la alin. (1), executorul judecătoresc este obligat să se abţină de la executare şi să înştiinţeze în cel mult 3 zile părţile despre acest fapt. În cazul în care nu se abţine de la executare, executorul judecătoresc poate fi recuzat de părţile în procedura de executare.
(3) Recuzarea şi abţinerea de la executare se fac în scris şi trebuie să fie motivate.
(4) În cadrul executării nu se admite înaintarea repetată a recuzării aceluiaşi executor judecătoresc pentru aceleaşi motive dacă, anterior, recuzarea a fost respinsă.
(5) În cazul abţinerii de la executare, executorul judecătoresc aplică măsurile de asigurare a executării dacă creditorul a plătit taxele şi spezele pentru aceste acţiuni.

13 февраля 2022