Fostul soț vrea să ia copilul minor de la mine

25 марта 2023 31

Bună ziua. Am divorțat 1 an în urmă și recent am obținut hotărârea judecătorească pentru încasarea pensiei alimentare. Sunt deja căsătorită cu alt barbat. Fostul soţ a aflat despre faptul că m-am recăsătorit și vrea să vină în Moldova și să ia copilul de la mine. Poate face așa ceva, dacă domiciliul copilului minor este stabilit cu mine?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună. El poate adresa o cerere de chemare în judecată privind stabilirea domiciliului copilului cu tatăl.
Însă, trebuie să prezinte probe temeinice care ar demonstra că traiul copilului cu Dvs este în defavoarea copilului, nu aveți condiții de trai, venit, etc.
De asemenea, tatăl trebuie să demonstreze că el are condiții de... mai detaliat trai bune și venit stabil.
Însă, în practică, se acordă prioritate ca copilul să trăiască cu mama.
Dacă veți avea nevoie de ajutor sunt dispusă să vă ajut: 068769517.

26 марта 2023