Fratele a luat mai multe credite si acum ma santajeaza sa-i achit creditele pentru ca el chipurile mi-a dat banii luati cu titlu de credit

15 ноября 2022 79

Buna ziua. Fratele a luat mai multe credite pe numele sau si nu le poate rambursa. Eu ma aflu peste hotare, iar fratele ma suna si imi scrie zilnic ca eu sa-i achit creditele pentru ca el chipurile mi-a dat mie acei bani luati cu imprumutul. Ce pot sa fac eu in acest caz? Nu am luat niciun ban de la el, nici creditele nu sunt pe numele meu. Fratele il suna pe copilul meu si-l santajeaza. De asemenea, imi suna soacra, rudele si le cere ca ei sa ma sune si sa ma convinga sa-i achit datoriile. Va rog sa ma ajutati.

Jurist comments 1

  • Адвокат

Bun frate ai. Nu-ți face nimic dacă ai descris sincer situația. Însă dacă ai luat bani de la el, te poți trezi cu o cauza penală pornita în baza art. 190 Cod Penal.

16 ноября 2022