Fratele care are viza de resedinta la mine nu a achitat un credit si sunt amenintata de ccolectori

4 октября 2019 333

Buna ziua. Fratele meu a luat credite si nu a achitat. Acum colectorii ne suna si ne ameninta pe noi ca o sa ia partea care ii apartine, dar el este doar la evidenta la noi, dar nu sta cu mine (apartamentul imi apartine). Pot ei sa faca ceva in cazul acesta, sau mai bine sa-l scot de la evidenta?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna!

Faptul că fratele Dvs. își are înregistrat domiciliul permanent/provizoriu la adresa Dvs. în apartamentul ce vă aparține nu îi oferă acestuia nici un drept de proprietare asupra bunului, nici măcar parțial.
Colectorii au scopul de a-l determina pe fratele Dvs să achite, inclusiv prin recurgerea la speriatul rudelor că li se... mai detaliat ia casa și altele.
Dvs. ați putea să le solicita să vă mai apele sau expedieze scrisori, inclusiv să prelucreze datele Dvs și să depuneți o plângere în adresa Centrului Național de Prelucrare de Datelor cu Caracter Personal.
Accesați link-ul de mai jos pentru a vedea datele de contact ale acestora:
www.datepersonale.md

5 октября 2019
Valentin Ciuric
  • Адвокат

Bună ziua!

Ați putea găsi mai multă informație în acest articol:
https://dreptimobiliar.md/viza-de-resedinta-i-ce-drepturi-ofera-si-care-este-procedura-inscrierii/

12 июля 2020