Fratele care este la armata este invinuit ca a stricat o arma din dotare

31 октября 2019 20

Buna ziua. Fratele este la armata. Din întâmplare, a descoperit o armă ruptă. Îl învinuiesc pe el. Puteți să ne spuneți: cum putem proceda? Și care este pedeapsa în așa caz?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

D-na Mihaela pedeapsa pentru așa faptă este prevăzută de art. 380 CP Distrugerea sau deteriorarea din imprudenţă a
patrimoniului militar
(1)... mai detaliat Distrugerea sau deteriorarea din imprudenţă a patrimoniului militar în proporţii mari
se pedepseşte cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 60 la 240 de ore sau cu închisoare de pînă la 2 ani.
(2) Aceleaşi acţiuni săvîrşite:
a) pe timp de război;
b) în condiţii de luptă
se pedepsesc cu închisoare de la 3 la 8 ani.Comandantul trebue să se adreseze cu cerere la organle de anchetă, unde să invoce circumstanțele.

31 декабря 2019