Fumatul vecinilor

27 апреля 2018 121

Bună ziua. Am și eu o întrebare care ne cauzează mari probleme. Stăm la bloc și avem copil mic, în fiecare seară înainte de somn la recomandarea medicilor aerisim dormitorul copilului dar... vecinii de lângă noi sunt fumători înrăiți (ambii) și ies la fumat practic din 5 în 5 minute și devine imposibil să deschidem geamul. I-am rugat frumos sa se abțină de la fumat în perioada 21:30-22:00, au zis ok și fumează în continuare fără vreo ezitare. A devenit o problema mare pentru noi, va rog sa ne ajutați!

Jurist comments 1

Octavian Cazac
  • Адвокат

Trebuie să-l acţionaţi în judecată conform art. 377 şi următoarele din Codul civil, precum şi a Legii privind controlul tutunului nr. 278-XVI din 14.12.2007:

Articolul 26. Protecţia împotriva expunerii la fumul de tutun
(1) Se interzice fumatul:
a) în toate spaţiile publice închise şi semiînchise, inclusiv în locurile de uz comun, la... mai detaliat locurile de muncă, indiferent de tipul de proprietate şi modul de acces;
b) în toate spaţiile publice deschise administrate de instituţiile medico-sanitare, instituţiile de învăţămînt, autorităţile publice centrale şi locale, inclusiv pe teritoriile aferente;
c) în raza de 10 m de la intrarea deschisă în spaţiile publice închise, inclusiv în locurile de uz comun, şi la locurile de muncă, de la ferestrele deschise şi de la locurile/instalaţiile de captare a aerului pentru spaţiile publice închise şi pentru locurile de muncă;
d) în parcurile de distracţii şi pe terenurile de joacă pentru copii;
e) pe stadioane, arene, în pieţe şi alte spaţii publice deschise pe durata evenimentelor publice distractive sau de alt gen;
f) sub acoperişul staţiilor de transport public;
g) în mijloacele de transport public şi în mijloacele de transport privat în care se află minori.
(2) Angajatorii, proprietarii sau managerii spaţiilor publice, ai locurilor de muncă, indiferent de tipul de proprietate şi modul de acces, pot amenaja locuri speciale pentru fumat în spaţii deschise sau semideschise, amplasate astfel încît să nu permită pătrunderea fumului în spaţii publice închise sau semiînchise şi la locurile de muncă.

11 мая 2018