Fumul produs de vecini

3 июля 2019 360

Buna ziua. Vecinul zilnic da foc la vegetatia ramasa de la animale. Nu m-ar deranja asa de tare, daca baia nu mi s-ar transforma in loc pentru fumatori. Plus la toate, nu este posibil sa tin niciun geam deschis, nici usa, pentru ca tot acest fum e la mine in casa. Am doi copii minori. Nu putem aerisi casa. Intrebarea mea: este posibil cumva sa-l oblig sa inceteze aceasta ocupatie? Am incercat sa vorbesc cu el, dar nu are rost.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
***
Anuntati Politia.
Conform art. 115 (3) Cod Contraventional: Arderea în cîmp deschis a resturilor vegetale de orice provenienţă se sancţionează cu amendă de la 60 la 90 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice şi cu amendă de la 240 la 300 de unităţi convenţionale aplicată persoanei... mai detaliat juridice.

20 августа 2019