Fundatie sau Asociație?

25 января 2019 83

Buna ziua. As vrea o descriere mai detaliată privind diferenta dintre o Fundatie si o Asociatie, si care din ele este mai binevenită in cazul unei case de copii? Sunt careva taxe de stat la fiecare din ele si daca se poate mai detaliat privind taxele?

Jurist comments 1

Nicolae Ilco (Calin)
  • Параюрист
  • Иные правонарушения

Salutare

Conform Codului Civil:

Articolul 181. Asociaţia
(1) Asociaţie este organizaţia necomercială constituită benevol de persoane fizice şi juridice asociate, în modul prevăzut de lege, prin comunitate de interese, care nu contravin ordinii publice şi bunelor moravuri, pentru satisfacerea unor necesităţi... mai detaliat nemateriale.
(2) Asociaţia poate avea forma de asociaţie obştească, asociaţie religioasă, partid sau de altă organizaţie social-politică, de sindicat, uniune de persoane juridice, de patronat, alte forme în condiţiile legii.
(3) În asociaţie, calitatea de membru se consemnează.
(4) Patrimoniul transmis asociaţiei de către fondatori (asociaţi) este proprietatea ei. Asociaţia utilizează acest patrimoniu în scopurile stabilite în statut.
(5) Membrii nu-şi păstrează drepturile asupra patrimoniului transmis asociaţiei în proprietate, nici asupra cotizaţiilor de membru. Ei nu răspund pentru obligaţiile asociaţiei, iar aceasta nu răspunde pentru obligaţiile membrilor săi.
(6) Particularităţile constituirii, ale activităţii, statutul juridic al diferitelor tipuri de asociaţii se stabilesc prin lege.

Articolul 182. Fundaţia
(1) Fundaţie este organizaţia necomercială, fără membri, înfiinţată de una sau mai multe persoane fizice şi juridice, dotată cu patrimoniu distinct şi separat de cel al fondatorilor, destinat atingerii scopurilor necomerciale prevăzute în actul de constituire.
(2) Fundaţia poate fi constituită şi prin testament.

Mai multe detalii privind asociaţiile găsiţi aici: http://www.legis.md/cautare/rezultate/111775

Privind fundaţiile găsiţi aici: http://www.legis.md/cautare/rezultate/108435

Servus

29 января 2019