Furt de 50 lei

4 декабря 2018 57

Buna ziua. Problema noastra suna asfel: cumnatul meu, aflandu-se in stare de ebrietate, intr-un magazin alimentar a sustras de la un domn suma de 50 lei. A venit politia si l-a retinut pentru 72 ore, pe motiv ca acesta a fost un jaf. Ce putem face in situatia asta? Cum sa procedam? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Infracțiune (Codul Penal) de furt poate exista doar daca prejudiciul este mai mare de 1250 lei.
Infracțiunea de jaf (Codul Penal) poate exista indiferent de valoarea prejudiciului, chiar pentru 50 lei.
La fel este si in cazul infracțiunii de pungășie.

Respectiv, trebuie sa cereti recalificarea faptei in furt. Asta... mai detaliat se poate face prin probe ca persoana a sustras bunurile pe ascuns.

Daca a fost in mod deschis (daca stia ca l-a vazut alte persoana cum sustrage banii) asta e jaf.
Daca a fost sustras din buzunarul persoanei - asta e pungășie.

In ultimele doua cazuri descrise mai sus, puteti cere aplicarea art. 14 din Codul Penal, pe motiv ca prejudiciul ezte unul neînsemnat.

6 декабря 2018