Furt savarsit de minor aflat in plasament

17 октября 2021 19

Bun ziua. Minorul de 16 ani, pe care il am in plasament, este orfan. Fura permanent bani din casa, iar recent a furat de la profesorul lui 1.000 de lei. Sunt obligata sa achit eu si el sa fure mai departe fara nicio consecinta?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna d-na Mariana, ca să înceteze furtul săvîrșit de minor, DVS trebue să faceți o declarație la poliție, ca mai apoi să-l ee la evedineță și să fie tras la răspundere penală.

19 октября 2021