Gaj sau fara?

6 июня 2020 56

Atunci cand vrei sa iei un credit exista varianta cu gaj si fara. Insa in caz ca iei credit fara gaj (dar detii proptietate), dupa judecata oricum proprietatea iti este luata. Atunci de ce exista 2 variante, daca pana la urma (chiar daca nu ai depus gaj) executorul judecatoresc pune mana pe proprietatea ta privata?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Dl. Ion, în caz dacă DVS nu v-ați achitat cu creditul luat, o să fie pronunțată o hotărîre de instanță, în baza căruia DVS trebue să întoarceți creditul. În așa caz apare execujtorul judecătoresc, care în baza titului v-a încerca să rîdice de la DVS bunurile ( casă,mașină, pămînt și... mai detaliat altele ).

6 июня 2020
  • Юрисконсульт

Buna ziua Ion,

Daca e sa vorbim doar despre rezultat, atunci el este acelas in ambele cazuri, cu gaj si fara gaj - bunurile sunt executate de executor.

Diferenta mare este sub aspect juridic si procedural.

La fel, Dvs aveti mai multe posibilitati de a vinde, da in chirie, dona bunul liber de... mai detaliat gaj comparativ cu situatia cind el este gajat.

6 июня 2020