Garantii la concediere?

11 августа 2016 109

De la ce virsta un barbat nu poate fi concediat prin reducere de personal (functii)?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Buna ziua,
Atingerea unui plafon de virsta de catre salariat nu atrage dupa sine imposibilitatea ca angajatorul sa-l poata concedia in legatura cu reducerea statelor de personal.
Unica garantie legala din acest punct de vedere, este pentru salariatii (barbati ori femei) carora le-au ramas cel mult 5 ani pina la atingerea plafonului... mai detaliat de virsta pentru pensionare, care au dreptul preferential de a fi lasati la lucru, in locul unor salariati care nu intrunesc aceste conditii.
Dreptul preferential consta in prioritatea acordata de lege unor categorii de salariati, de a nu fi concediati ei in legatura cu reducerea statelor de personal, dar salariatii angajati in aceleasi functii (sectii, directii) dar care au mai mult de 5 ani pina la pensionare.
Daca angajatul caruia i-au ramas cel mult 5 ani pina la atingerea plafonului de pensionare, este unicul salariat din cadrul unitatii care indeplineste functia respectiva- atunci nu se pune problema dreptului preferential al acestuia de a fi lasat la lucru, astfel incit angajatorul este in drept sa il concedieze in legatura cu reducerea statelor de personal, indiferent de virsta acestuia.
Vedeti si > art. 183 Codul Muncii

11 августа 2016