Grațiere

10 мая 2021 58

Bună ziua! Soțul meu este arestat preventiv de 11 luni pentru infracțiunea de trafic de droguri. Am auzit că anul acesta se va da grațiere. Este posibil să i se aplice și lui?

Jurist comments 2

Arsen Saruhanean
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua! Bine ați venit pe site-ul yAvo.md
Graţierea este actul, care se acordă de către Preşedintele Republicii Moldova în mod individual și prin care persoana condamnată este liberată, în tot sau în parte, de pedeapsa stabilită ori pedeapsa stabilită este comutată.
Pentru aplicarea grațierii este nevoie de întocmirea... mai detaliat unei Cereri motivate cu prezentarea argumentelor și probelor pertinente, concludente, utile.
În cazul în care o să aveți nevoie de asistență juridică pe prezenta cauză o să puteți să-mi contactați pe numărul de telefon indicat în profilul yAvo.md.

10 мая 2021
  • Юрисконсульт

Buna d-na Flor, nu se prevede nici-o grațiere, fiindcă se prevăd alegirile parlamentare și majoritate colaboratorili președenției sunt ocupați cu alte treburii, în rest puteți să vă conduceți de celea menționate de colegul meu dl. Arsen.

12 мая 2021