Greșeli de calcul a salariului

7 января 2019 105

Buna ziua. Cu părere de rau, contabila de la serviciu nu a fost capabilă sa-mi ofere informația despre calculul salariului meu. Aș vrea să știu unde pot sa ma adresez în cazul în care contabilă nu oferă formula de calcul al salariului, refuză să dea explicații în privinta acestuia și are un comportament foarte arogant și agresiv. Din păcate, directorul companiei refuză să se implice în cazul dat.
Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Aveti dreptul sa depuneti o cerere scrisa la angajator (secretariat), prin care solicitati eliberarea informatiilor care va intereseaza.
Daca nu veti primi un răspuns sau nu veți fi mulțumită cu cel primit, aveti dreptul sa va adresati în judecată, unde veti solicita achitarea salariului restant.

In instanta aveti... mai detaliat dreptul sa solicitati efectuarea unei expertize contabile.

Totodată, aveti dreptul sa solicitati dobânzi de întârziere, calculate la suma salariului calculat gresit si neachitat din vina angajatorului.

8 января 2019