Hotărârea judecătorească executată de către pârât a fost ulterior casată

10 октября 2020 27

O hotărâre judecătorească care încă nu a devenit definitiva a fost executată de catre parat. După executare, paratul a atacat hotararea. In urma examinarii apelului, hotararea inițială a fost anulată si a fost emisa o nouă decizie prin care toate pretentiile reclalamntului au fost respinse. Reclamantul va trebui sa restituie banii achitati de catre parat in baza hotărârii initiale?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
***
Doar daca pîrîtul va cere întoarcerea executării.

Cu alte cuvinte, hotararea judecatoreasca prin care au fost respinse pretentiile reclamantului, nu reprezinta per se o hotarare prin care reclamantul este obligat sa restituie ce a primit de la pîrît, decât dacă acea hotărâre prevede expres întoarcerea executării.

Totodata, reclamantul... mai detaliat poate contesta cu recurs decizia curții de apel.

11 октября 2020