Hotărârile Curții Constituționale au aplicabilitate generală sau doar pentru cei ce au scris sesizarea?

27 ноября 2019 35

Bună ziua. Pe data de 17.10.2019 prin hotărârea Curții Constituționale nr. 24 au fost declarate neconstituționale mai multe texte din Codul penal cum ar fi textul ”soldată cu urmări grave” din art. 307 alin. 2 lit. c și 327 alin. 2 lit. c Cod penal. Spuneți-mi, vă rog. hotărârile Curții au aplicabilitate generală sau doar pentru cei ce au scris sesizarea? Mersi mult.

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Au aplicabilitate generala.
Pot fi invocate de orice alte persoane interesate, in beneficiul lor, chiar si pina ce Parlamentul va abroga efectiv normele declarate neconstitutionale.

28 ноября 2019

Merci mult.

28 ноября 2019