I-am dat cuiva o suma de bani ca sa-mi aduca niste bunuri de peste hotare

9 мая 2023 35

Buna ziua. I-am dat unei persoane suma de 4.600 euro ca sa-mi aduca din Rusia niste materiale. Dupa mai multe luni de asteptare mi-a spus ca nu mai este posibil sa aduca materialele, dar banii deja i-a trimis in Rusia si nu poate sa mi-i intoarca. A trecut un an si jumatate si pana acum mi-a intors doar 1.000 euro. Unde ma pot adresa sau cum pot proceda legal ca sa trag la raspundere persoana vizata si sa recuperez banii? Detin recipisa eliberata de debitor si inregistrarea video a momentului cand ii transmit banii. Multumesc.

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Vă puteți adresa în instanța de judecată pentru recuperarea banilor.
Dacă cel cui i-ați dat banii este antreprenor și aveți dovada contractării serviciilor respective vă puteți adresa la Inspectoratul de Stat pentru Supravegherea Produselor Nealimentare și Protecția Consumatorilor.

10 мая 2023
Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua. În primul rând, puteți transmite o cerere prealabilă adresării în instanța de judecată.
Dacă nu se executa obligașia, urmează de a transmite dosarul în instanța de judecată de la domiciliul pârâtului, anexând recipisa în original.

Dacă aveți nevoie de asistența unui avocat, puteți să mă apelați la nr. 068769517.

10 мая 2023