Ieșire din tara

21 июня 2018 35

Buna ziua. Soțul meu a divorțat anul trecut de fosta soție, fapt care a avut ca rezultat mai multe procese de judecată privind partajul averii. La moment, el nu este implicat in nici un fel de proces judiciar. Întrebarea este daca el poate părăsi tara, sau măcar sa aflu la ce instituție se poate de apelat pentru a obține mai multe informatii.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Implicarea în procese de judecată nu presupune aplicarea de interdicții, atît timp cît nu a fost informat despre aplicarea acestei măsuri de către executorul judecătoresc, nu aveți griji.
Totuși pentru liniștea proprie, contactați reprezentanții poliției de frontieră, ei fiind cei care dețin un registru în acest sens.
http://www.border.gov.md/index.php/ro/contacte

22 июня 2018