Imbogatire prin excrocherie

25 ноября 2019 118

Buna ziua! Fosta sotie vrea sa se imbogateasca pe seama mea. Am fost casatoriti 5 ani, dintre care am locuit impreuna 4 luni, ea locuia mai mult la parintii ei, eu pe la gazda (2 ani), care am fost peste hotare. Ea cand a vazut ca ma aflu peste hotare, s-a prefacut ca este cea mai buna si eu ii trimiteam banii ei. Cand am revenit acasa am procurat un apartament, dupa care eu m-am mutat acolo, dar ea nu a vrut, locuia mai departe cu parintii ei. Banii pe care i-am trimis pe numele ei - o parte i-a cheltuit, o parte mi i-a intors. Peste 2 luni dupa ce am procurat locuinta, ea a dat la divort. Acum peste trei ani dupa divort ea m-a dat in judecata sa-i fac partaj. Intrebarea este daca eu ma adresez in intanta de judecata sau la procuratura, este posibil ca ei sa-i deschida un dosar pentru excrocherie si imbogatire ilicita pe seama mea, pe art.190 Cod penal? Multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna!

Nu, nici Poliția și nici procuratura nu are cu ce va ajuta, or aceasta nu este o infracțiune.

Dvs trebuie sa solicitați în instanță respingerea acțiunii depusă de către fosta soție ca fiind neîntemeiată.
Totodată, trebuie sa solicitați recunoașterea bunului ca fiind proprietate personală, deoarece nu ați dus gospodărie în comun.

25 ноября 2019