Imi dau demisia de la serviciu

23 марта 2018 48

Azi ma eliberez de la serviciu dupa cele 14 zile din clipa in care am scris cererea. La contabilitate spun ca imi vor transfera banii pe card pe data de 15 luna viitoare, pe motiv ca o sa mai fie inventarieri, adica sa scoata cumva bani. Luna trecuta nu am primit banii pe card, am crezut ca din cauza ca am depus cererea si au incheiat contractul cu banca, dar nu pentru ca au fost retineri de salariu si asa au facut la toti, dar numai mie mi-au dat banii in mina. Pot sa cer salariul in ziua imediat urmatoare? Sau chiar sunt obligati sa mi-l dea deoarece eu plec peste citeva zile?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna D-le Vidrașcu,
(1) Salariatul are dreptul la demisie - desfacere a contractului individual de muncă, cu excepţia prevederii alin.(41), din proprie iniţiativă, anunţînd despre aceasta angajatorul, prin cerere scrisă, cu 14 zile calendaristice înainte. Curgerea termenului menţionat începe în ziua imediat următoare zilei în care a fost... mai detaliat înregistrată cererea.
[Art.85 al.(1) modificat prin LP168 din 09.07.10, MO160-162/07.09.10 art.586]
(2) În caz de demisie a salariatului în legătură cu pensionarea, cu stabilirea gradului de dizabilitate, cu concediul pentru îngrijirea copilului, cu înmatricularea într-o instituţie de învăţămînt, cu trecerea cu traiul în altă localitate, cu îngrijirea copilului pînă la vîrsta de 14 ani sau a copilului cu dizabilităţi, cu alegerea într-o funcţie electivă, cu angajarea prin concurs la o altă unitate, cu încălcarea de către angajator a contractului individual şi/sau colectiv de muncă, a legislaţiei muncii în vigoare, angajatorul este obligat să accepte demisia în termenul redus indicat în cererea depusă şi înregistrată, la care se anexează documentul respectiv ce confirmă acest drept.
[Art.85 al.(2) modificat prin LP201 din 28.07.16, MO293-305/09.09.16 art.630; în vigoare 09.09.16]
[Art.85 al.(2) modificat prin LP168 din 09.07.10, MO160-162/07.09.10 art.586]
(3) După expirarea termenelor indicate la alin.(1), (2) şi (41), salariatul are dreptul să înceteze lucrul, iar angajatorul este obligat să efectueze achitarea deplină a drepturilor salariale ce i se cuvin salariatului şi să-i elibereze carnetul de muncă şi alte documente legate de activitatea acestuia în unitate.

Astfel, angajatorul ar trebui în ultima zi să vă achite tot salariul care pentru perioada lucrată și să vă elibereze toate actele.

23 марта 2018