Imi procur un automobil cu numere transnistriene

13 мая 2018 616

Salut daca eu cetatean al RM (cu permis tot RM) imi procur un automobil cu numere transnistriene, proprietarul poate sa-mi faca procura sau nu? Pot circula pe teritoriul RM sau este alta solutie? Am auzit ca li se fac placute de inmatriculare cu care pot circula si peste hotare. Sau eu trebuie sa o devamez? Multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna,
Pentru a circula cu mașină cu Nr transnistrene, urmează să deține un permis în acest sens eliberat în Transnistria, astfel trebuie să aveți viza de reședință acolo.
În bază de procură puteți circula, dar nu o să fiți proprietar, cît și o să aveți întrebări dacă vă staționează poliția.
Posesorii de mașini... mai detaliat din regiunea transnistreană vor primi plăcuțe neutre și vor fi admiși în traficul internațional, începând cu 1 septembrie 2018, potrivit unei decizii semnate marți, 24 aprilie, de către reprezentanții Chișinăului și Tiraspolului.

1 июля 2018