Imi trebuie certificat de capacitate matrimoniala

3 декабря 2018 185

Vreau sa ma casatoresc in Italia cu un cetatean al Romaniei si imi trebuie certificat de capacitate matrimoniala. Unde ma pot adresa si de ce acte am nevoie pentru a obtine certificat de capacitate matrimoniala?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Bună ziua Valeria,

Pentru eliberarea certificatului de capacitate matrimonială vă adresați la Agenția de Servicii Publice de pe str. Aleksandr Pușkin, 42, mun. Chișinău.

Pentru solicitarea certificatului de capacitate matrimonială urmează a fi prezentate următoarele acte:

-cererea;
-actele de identitate ale viitorilor soţi;
-actele care fac dovada încetării căsătoriilor anterioare ale viitorilor soţi;
-în cazul reprezentării,... mai detaliat actul de identitate (original sau copie) al reprezentantului şi dovada împuternicirii în original şi copie (procura autentificată notarial);
-dovada achitării taxei pentru serviciu, conform termenului de eliberare.

Aceste sunt tarifele:

• 30 zile calendaristice - 50 lei
• 15 zile calendaristice - 150 lei
• 5 zile lucrătoare - 250 lei
• 24 ore - 350 lei
• 1 oră - 500 lei

Dacă aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

4 декабря 2018